FUCK OFF BLOG.CZ, NOVA.CZ, CAPITALIST!!!

Iron Maiden

13. října 2007 v 11:40 |  hudba
Osudy kapely IRON MAIDEN začínají roku 1971 kdy si patnáctiletý Steve Harris koupil basovou kytaru Telecaster. V té tobě měl představu o životě, že bude hrát fotbal za West Ham, kam chodil do školy. Po zranění nohy se začal věnovat na plno rockové hudbě a fotbal začal brát pouze jako koníčka. Ještě v roce 1971 založil kapelu Influence, která se v roce 1972 přejmenovala na Gypsy´s Kiss. V tomto úplném prvopočátku Iron Maiden hráli: Steve Harris- basová kytara; Dave Smith- kytara; Paull Sears- bicí; Bob Verschoyle- zpěv a Tom Wotsit- kytara. Skupina odehrála pouhých šest koncertů (absolvovala také soutěž talentů, kde nedopadla vůbec špatně) a rozpadla se. Steve, který chtěl hrát profesionálně se rychle přidal ke skupině Smiler (Steve Harris- basová kytara; Mick Clee- kytara; Doug Sampson- bicí; Dennis Wilcock- zpěv a Tony Clee- kytara.)Tato kapela již hrála metal, ale věkově starší průměr kapely zatlačil Steva do pozadí, kde na jeho názory nikdo nebral zřetel. Jelikož všichni byli starší naučil se Steve mnoho nového, ale pomalu se dostává k názoru, že jediné východisko jak se realizovat je založit svojí kapelu.
Kapela Iron Maiden spatřila světlo světa roku 1975 a jméno má po mučícím stroji, který viděl Steve ve filmu Muž se železnou maskou. V nově vzniklou kapelu tvořili: Steve Harris- basová kytara; Dave Sullivan- kytara; Ron Matthews- bicí; Paul Day- zpěv a Terry Rance- kytara. V roce 1976 se skupina přemístila do Londýna, kde se zabydlela v The Cart and Horses Pubu. Kde odehráli také první dobré koncerty, ale Steve stále ještě hledel optimální složení kapely a tak zpěváka Paula Deye nahradil svým známým ze Smiler Dennisem Wilcockem. Ten také doporučil výměnu kytaristů a po krátkém rozhodnutí nastupuje do Iron Maiden mladý talentovaný kytarista Dave Muray. Z kapely tedy odchází Terry Rancea a bere sebou i druhého kytaristu Dave Sullivena. Na jeho místo nastupuje Bob Sawyer. A časem přichází i nový bubeník Ron Rebel. Tato sestava zůstala pouho pouhých šest měsíců. Bob odchází a sním i Dave Murray, který přechází ke kapele Urchin. Po častých hádkách se kapela rozhodla propustit druhého kytaristu a tak se Terry Wapram stává novým sólovým kytaristou a Tony Moore novým klávesákem. Bubeník Ron se rozhoduje také kapelu opustit a byl nahrazen Barrym Purkinsonem, který si říká Thunderstick. Tato sestava odehrála pouze jeden významný koncert v The Bridgehouse. Steve si tam ujasnil, že klávesy nejsou dobrý nápad a propouští Moora,kterého ihned následoval jeho kamarád Wapram. Steve přemlouvá Murraye, aby se vrátil, protože ani on není ve skupine Urchin spokojený. Mezitím co se Steeve domlouvá s Murayem odchází Thunderstick. Steve privádí ex-Smiler bubeníka Douga Sampsona a pokouší se najít nového zpěváka. Na doporučení přátel zkouší také Paula Di´Anna. Ten je zaujme především zvláštně zabarveným hlasem. V roce 1977 se Iron Maiden vrací zpět na klubová pódia, ale v tomto roce vrcholí punková horečka a na metal se nebere zřetel. Iron Maiden dostávají smlouvu k nahrání desky, ale pod podmínkou, že změní styl a budou hrát punk. Odmítají!!!!!
V roce 1978 se situace drobet lepší a tak kapela oslavuje návrat na pódia a na silvestra nahrávají ve studiu Spaceworld nedaleko Cambridge první demo (Provler, Invasion, Strange World a Iron Maiden). Nemohli však zaplatit pásku a tak ze studia odešli s prázdnýma rukama. Když se tam za pár týdnů vrátili s penězi, byla již páska vymazaná a zůstala tam pouze kazeta s neupraveným a nemixovaným materiálem. Dave Murray dal svojí kopii Nealovi Kayovi, který byl Dj v rockové noci na rádiu The Soundhause. Neal zkusil pásku pustit a byl velice překvapen odezvou na tuto kapelu. Po kapele začala být stále větší poptávka a mohli tedy více koncertovat. Toto demo se dostalo pozornosti Roda Smallwooda. Ten po jeho poslechnutí vyhledal skupinu a stal se jejich manažerem (je jím dodnes). Domluvil jim několik koncertů po celé Anglii, a dostal také kazetu k nahrávacím labelům.13. listopadu podepsali smlouvu s EMI a v létě se stali Iron Maiden hlavní hvězdou hudebních novin The Sounds. A slavili také speciální host na koncertě Motorhead. Mezitím byli Iron Maiden bombardovány fanoušky o jejich demo. To opětovně vychází v nákladu 6000 kusů pod názvem IRON MAIDEN-THE SOUNDHOUSE TAPES a bylo prodávané pouze na koncertech, nebo zásilkovou službou. Demo bylo opět velmi rychle vyprodáno a tak se Iron Maiden uchýlili opět do EMI studia a nahrály dvě skladby (Sanctuary a Wrathchild) pro kompilaci Metal For Muthas. Po tomto nahrávání se ke kapele připojil Tony Persons-kytara.

Na vánoce opět začíná další kolo změn. Z nichž ta nejdůležitější je bicí-Clive Burr a na kytarovém postu Dennis Stratton. V roce 1980 jim vychází první singl Runnig Free a 14. dubna jim vychází první deska IRON MAIDEN. Tato deska má ohromný potenciál a ihned po vadání se ocitá na 4.místě v prodejnosti. Skupina pak hostuje na turné Judas Priest a pak následuje vlastní turné na kterém odehráli 40 koncertů za dva měsíce z nichž většina byla vyprodaná. V Augustu 1980 dostali nabídku hrát jako předkapela na evropském turné Kiss a poté ihned hráli jako speciální host na turné UFO. Na turné kapelu opustil Dennis Stratton. Po dlouhém hraní v omezené sestavě se ke kapele přidal Adrian Smith. S ním se již začalo nahrávat druhé album pod producentským dozorem Martina Birche. V prosinci si kapela odskočila ze studia na vánoční koncert v Londýně, který byl zaznamenán také na VHS. Kvůli problému s páskem musela kapela celou druhou část koncertu odehrát znova. Ve februáru roku 1981vyško druhé album KILLERS a po jeho vydání se Iron Maiden vydali na světové turné. Album se dostalo na 12.místo hitparády a v mnohých zemích získalo zlatou desku. Díky tomuto turné se poprvé podívali do Ameriky a Japonska. Jeden Japonský koncert byl zaznamenán a vyšel jako EP MAIDEN JAPAN. V březnu vyšlo 30minutové video z vánočního koncertu. Na konci turné odchází z kapely Paul Di´Anno a všichni si myslí, že to tak skvěle rozjetou kapelu položí. Náhradníkem se stal zpěvák z kapely Samson Bruce Dickinson. Svůj první koncert absolvoval v The Rainbow a kapela zahrála také nové skladby z připravované desky. Na konci roku odehráli Ironi ještě jeden charitativní koncert.
Jestliže rok 1981 byl úspěšný potom rok 1982 byl nebeský. Skupina byla právě na vyprodaném turné, když vyšel jejich singl RUN TO THE HILLS a dostal se na 7.místo v Anglické hitparádě. Nové album THE NUMBER OF THE BEAST bodovalo v celé Evropě, ale i v Americe. Turné The Beast On The Road trvalo 8 měsíců a čítalo 180 koncertů.Vystoupili také na The Reading Festival kde hrály před 35 000 fanoušky. Po skončení turné odchází s osobních důvodů Clive Burr a tak v januári 1983 natáčí nové album již Nicko McBrain. Nicko hrál ve francouské skupině Trust, která předskakovala Ironům v Británii. Nicko zažil křest ohněm, protože natáčel následovníka veliké desky. Nové album dostalo název PIECE OF MIND. Skupina také natočila klip k singlu Flight Of Ikarus, kde hrál Nicko hlavní roli.Opět následuje vyprodané světové turné a na koncertě v Dortmundu se na konci procházel maskot Eddie, který byl společnými silami kapely skolen.Tak začíná další etapa Iron Maiden, tentokrát již se stabilní sestavou V roce 1984 vyšlo album POWERSLAVE, které se natáčelo v Nassu a vyšlo v době kdy již byla kapela 3 týdny na turné, které začalo v Polsku, kde byli první kapela ze západu, která zde hrála.Celé turné bylo nahráváno na VHS a vyšlo pod názvem Behind The Iron Curtain. Album se dostalo na druhou příčku v Anglii. Kapela hrála po celém světě, a vystoupili i na festivalu v Riu kde hráli pro 200 000 fanoušků.V Americkém Long Beach byl zaznamenaný koncert, který vyšel jako dvou deska LIVE AFTER DEATH a také jako VHS. Nové album SOMEWHERE IN TIME bylo nahrávané v Nassau a v Mnichově a vyšlo v septembri roku 1986 a dostalo se na třetí místo hitparády. Na této desce se objevuje patrná změna stylu ( jsou zde použity klávesy jako pozadí k některým skladbám). Na tomto světovém turné se stal Eddie zase cyborkem a zvedal všechny hráče do vzduchu na obrovských rukou. Stupina na tomto turné natočila dokumentární video pod názvem Twelve Wasted Years.
SEVENTH SON OF A SEVENTH SON je mistrovská deska (mnozí jí považují za nejlepší).Je to jejich první koncepční album. Nebyla to jejich původní myšlenka, ale postupem času zjišťovali,že je album provázené určitým konceptem, tak ho jen dopracovali.Vrcholem světového turné byl festival Monster Of Rock v Donigtonu.Na festivale hráli také Kiss, Helloween a Guns ´N´ Roses a koncert sledovalo 102 000 diváků. Turné bylo zakončeno 12. prosince v Hammersmith Odeon. Na rok 1989 neměli v plánu vydat žádný nosič, ale pouze se věnovat rodině.
Bruce a Adrian se mezitím věnovali svojim sólovým projektům. Skupina se sešla v novembru 1989 před vydáním VHS Maiden England. ENI a Sanctuary uspořádali velikou párty a aktuální VHS se stalo opět nejprodávanější .
V januáry 1990 začali práce na NO PRAYER FOR THE DYING. Právě v době natáčení opouští kapelu Adrian, aby se mohl věnovat sólovým projektům. Ihned ho nahrazuje Janic Gears, který již s Brucem pracoval na jeho sólovce. Deska se nahrávala ve Stevově domácím studiu. Album vyšlo 1.októbra 1990 a vyšplhalo se na 2.místo v prodejnosti alb.Turné začalo tajným koncertem v Milton Keyes 19.septembra 1990. Oproti minulému turné bylo jednoduší. Turné skončilo v Salt Lake City v březnu 1991. Mělo pokračovat ještě v Japonsku a v Austrálii, ale kvůli válce v zálivu bylo předčasně ukončeno. Na novém albu FEARK OF THE DARK dostal Eddie novou hrůznější podobu. Album vyšlo v květnu 1992 a okamžitě se ocitlo na vrcholu prodejnosti. Turné začalo ve skandinávii.Celé turné bylo nahrávané pro připravované Live desky a vystoupení v Doningtnu vyšlo i na VHS. Eddie byl opět vyšší a hrůznější než na předchozích vystoupeních. Turné končilo 4.novembra v Japonsku. Bruce začal uvažovat o odchodu z Iron Maiden. Bruce se chtěl věnovat více svojí sólové dráze a již chtěl drobet změnit svůj vokální projev (takový pop rock). Pomohl ještě s vydáním dvou Live záznamů a to A Real Live One a A Real Dead One. Po vydání těchto desek dala kapela inzerát, že přijmou nového zpěváka. Okamžitě jim přišlo několik tisíc nabídek. Mezitím skupina navštívila Moskvu a dostalo se jim nevídaného uvítání. Rozloučení s Brucem bylo dokonalé, konalo se na koncertě, kam byli pozváni jen nejvěrnější fanouškové. Byla to dokonalá šou na jejímž konci byl Bruce setnut. Po intenzivním hledání nového zpěváka se stal náhradníkem Blaze Bayley z Wolfsbane. Wolfsbane předskakovali Iron Maiden na jejich turné v roce 1990. Kromě zpěváka proběhla i změna na postu producenta. Martina Birtche nahradili Steve a Nigel Green. Nahrávání nové desky trvalo skoro rok a album bylo krok jiným směrem, než předchozí. Album vyšlo v oktobru 1995 a jmenovalo se THE X FACTOR. Turné začalo krátce před vydáním alba. Světové turné prošlo větší částí světa a vyvrcholilo na festivalu Monsters Of Rock v Sao Paulu, kde Iron Maiden hráli před 50 000 fans. Po deseti letech albové existence vyšlo výběrové album BEST OF THE BEAST, které obsahuje chronologický sled písní od všech třech zpěváků + bonusovou skladbu (Virus) od Blayze. Toto cd vyšlo v jedno a dvoudiskové verzi. V roce 1998 vyšlo album VIRTUAL XI, které obsahově navazuje na The X Factor. Album odstartovalo další masivní světové turné, které opět prošlo světem. V témže roce vychází i počítačová hra ED HUNTER, které obsahuje 3 cd. Dvě jsou hudební, na které jsou nejúspěšnější skladby podle hlasování fanoušků na internetu. Třetí cd obsahuje stejnojmennou hru. I vydání této hry provázelo světové turné. V roce 2000 se vrací ke kapele ztracený syn Bruce a nahrává s nimi triumfální album BRAVE NEW WORLD. Po vydání alba následuje obrovské světové turné, které vyvrcholilo v Riu, kde Iron Maiden hráli pro 250 000 fanoušků. Tento koncert vyšel jako 2cd, 2DVD i jako 2VHS pod názvem ROCK IN RIO. V roce 2002 vychází luxusní box The Eddie´s Archive, který obsahuje 6cd z historie Iron Maiden a nějaké suvenýry.V témže roce vychází i prestižní album EDWARD THE GREAT-The Greatest Hits. V roce 2003 připravují Iron Maiden vydání nové desky, která má vyjít v září. 2.června se dostává na trh i 2DVD Visions Of The Beast, což je video historie Iron Maiden, které jsou momentálně na světovém turné (19.6.2003-Zlín ČR).
30. srpna 2005 kapela vydala živé album Death on the Road, na němž je zachycen záznam koncertu v Dortmundu, který byl součástí turné k albu Dance of Death. 28. srpna 2006 došlo k vydání čtrnáctého studiového skupiny nazvaného A Matter of Life and Death. Ještě před samotným počinem vyšel 14. srpna 2006 první singl The Reincarnation of Benjamin Breeg, druhý Different World pak 14. listopadu v USA a 26. prosince 2006 v Evropě.

zdroj:Wikipedia , Iron Maiden
Těm kterým se článek líbil mají možnost si poslechnoout Iron Maiden v Adamovém jukeboxu
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pajjulka pajjulka | Web | 13. října 2007 v 13:47 | Reagovat

Jj to je mrtě výborná kapela !!!

2 Dave Dave | E-mail | 27. července 2008 v 14:41 | Reagovat

kvalitní práce type, moc dobrá. :-) je to skoro všechno

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.