FUCK OFF BLOG.CZ, NOVA.CZ, CAPITALIST!!!

Turbonegro

28. října 2007 v 19:51 |  hudba
O kapele
Turbonegro je norská death-punková kapela, která se stala v průběhu své domovině doslova kultovní. Jejich koncerty bývají pravidelně vyprodány. Bohužel u nás není moc skupina známá, proto se budu snažit je co nejvíc propagovat. Kdo jsou, co hrají za styl, proč mají tak šílenou image se dozvíte níže ;).
Historie
Turbonegro se zformovaly v Oslu v zimě 88/89. Zakládajícími členy byli: Thomas Seltzer, Vegard Heskestad, Pal Bottger Kjaernes, Rune Gronn, Pål Erik Carlin a Carlos Churasco. Za pár týdnů nahráli první singl Route Zero a Turboloid 12" EP. Obě nahrávky byli vydány v Thomasově labelu Straitjacket Records, který vzniknul v 83. Jen pro zajímavost na Route Zero hraje Thomas na basu i na bicí. Kapela oslovila norské punkové publikum a v září v roce 90 odjela na turné po USA. Kvůli Runovi, který skončil v nemocnici museli turné ukončit již po 3 týdnech. 7 dní na to se kapela rozpadá.
V zimě 90/91 Thomas reformoval TRBNGR (tento název zvolil, protože měl pocit, že Turbonegro je název poněkud rasistický) znovu s Pålem a Runem. Přibrali k sobě ještě norského punkového veterána Harald Fossberga, který rozjížděl v 70. letech punk v Norsku s kapelou Hærverk, na post vokalisty. Nahrají jejich první album Hot Cars and Spent Contraceptives. Získávají čím dál více fanoušků a to tolik, že si v 92 můžou dovolit vyjet mimo Norsko do Německa, do Hamburku. Nutno dodat, že kapela tu probendili všechny svoje prachy a zpáteční cestu musela cálovat společnost, která měla na starost jejich šňůry. (Určitě všechno propili. :-D) V roce 93 odehrál Harald s TRBNGR poslední show, ze zdravotních důvodů odešel. Nahradil ho současný zpěvák Hans Erik Husby (Hank Von Helvete ). V roce 1993 si sami nahráli a vydali desku Never is Forever, v limitovaném nákladu 1200 kopií. S vydáním tohoto alba vyjeli na první pořádné evropské turné se 17 koncerty po Dánsku, Německu, Švýcarsku a Holandsku.
V zimě na přelomu 1994 a 1995 (Zase zima... To víte, kosa jak prase a Norové neví co dělat :-D) se kapela opět vrátila k původnímu názvu Turbonegro. Začátkem roku 1995 začínají experimentovat s novým zvukem. Dokonce si hrají i s image, kdy si nalíčí držky na černo a nasadí paruky.Jako "negři". Postupně se dopracovávají k hitům jako Bad Mongo či Denim Demon. Taky se rozhodnou ještě výrazněji změnit svoji image. Ke zděšení všech se punk dostal v Norsku do kurzu a už není čím provokovat. Proto si oblečou úplé lewisky, gejácké knírky, Thomas si začíná říkat Happy Tom a nasadí si poprvé svůj legendární klobouček. Hank zase začíná hrát bez horních svršků a ukazuje světu skvělou plnoštíhlou postavu.
U nového labelu Boomba Records vydávají jejich třetí Album Ass Cobra. V září 1996 jedou šńůru po Evropě ( A já poprvé do školy!). Anders Hornslien z Angst byl přijat jako nový bubeník, takže Tom se zas emohl vrátit k base. Pal byl na chvíli vystřídán Knut Schreinerem, který hrával s Tomem v The Vikings. Knut alias Euroboy byl přijat a neocenitelně kapelu obohatil o nové hudební výrazy.
V prosinci a lednu kapela pokračuje s šířením deathpunkového sémě na turné se 14 koncerty v Portugalsku, Španělsku, Francii, Německu a Rakousku.
V létě 97 mají další personální změny Christer Engen, alias Chris Summers, z kapely Big Bang usedl za bubny a byl připraven na další Evropské turné. Hank si poprvé nalíčí obličej ve stylu Alice Coopera. Na podzim 97 nahrávají jejich další album Apocalypse Dudes, tzv. 1. část Apokalyptické trilogie. Všechny hudební experimenty se zde projevily naplno. Zvuk též hodně ovlivnily nový členové Eurroboy a Chris. Album vyšlo v roce 1998. Bylo velmi úspěšné a následná šňůra 24 koncertů byla totálně vyprodaná. Kapela musí přidávat dalších 16 koncertů, pod hlavičkou Darkness Forever. Právě z této šňůry pochází album Darkness Forever. Na kapelu je vyvíjen velký tlak, který se brzy projeví.
Darkness Forever už je prezentovaná jako jejich poslední šňůra. Ano zní to šíleně, ale Turbonegro se rozpadli tehdy, když dobyli konečně svět. Může za to především Hankova závislost na Heroinu, která se už i začala projevovat na jeho hlase a zdraví. Nemůže dál pokračovat v kapele. Ovšem Turbonegro bez Hanka je jak ... ... Američan bez hamburgeru. Hank se odebral do svého rodiště na sever Norska, aby zápolil se svoji závislostí. Nechal se najmout jako dřevař a naprosto odstřihnut od civilizace s e nějak snaží zbavit závislosti. Vězte, že Heroin je strašná droga a že vás naprosto zničí. Složitě se to léčí metadonem a jen málokdo to zvládne. Můj osobní názor je ten, že Hank to ještě bere, ale v "rozumných" dávkách.
V roce 1999 koupili od Boomba records (vydavatelství u kterého byli Turbonegro v době rozpadu) vydavatelství Bitzcore práva na další alba. Povedl se jim šalamounský tah! Vydali jejich živé album Darkenss Forever (viz výše). Taky 2 roky pracují na tributu (albu, kde různé kapely nahrají předělávky a tím prakticky vzdají čest nějaké kepele či umělci). Pod názvem Alpha Motherfuckers v roce 2001Bitzcore konečně tribute vydají. Objevují se tam takové hvězdy jako Therapy ?, HIM, Queens of The Stone Age či death metalový Satyricon s hymnou I´ve Got Erection.
Stává se něco neuvěřitelného. Kapela která nehraje se stává v Norksu naprostým kultem. Po celém světě se začínají jako houby po dešti rojit jejich fankluby Turbojugend (1. vznikl v St. Pauli, což je čtvrť v Hamburku). Dnes jsou naprosto bezpochyby nejradikálnějším fanklubem na hudebním poli (obecně je to fanklub telenovely Esmeraldy). Poznáte je podle charakteristické riflové bundy n nápisem místa jejich jugend na zádech a logem Turbonegro na kapsy u prsou. O kapele se začíná víc a víc mluvit a jejich alba se skvěle prodávají ...A turbonegro stále nehrají :-).
Když v roce 2002 nabídnou pořadatelé Quart Festivalu Turbonegro koncert, tak kapela souhlasí. Kapela se vrací zpět na pódia, čemuž se odborně říká "reunion" ale já bych raději zůstal u českých výrazů, v ještě lepší formě než kdy předtím. Hrají po velkých festivalech pro obrovské množství fanoušků.
Kapela ve znovu vrací do studia, aby světu převedla album (mnohými oceňované jako jejich nejlepší) Scandinavian Leather. Zajímavé je, že po umělecké stránce album kompletně navrhl Klaus Voorman, který má na triku i legendární album od Beatles - Revolver . TRBNGR jedou na koncertní šňůru s Queens of The Stone Age a ukončují ji až po neuvěřitelných 150 koncertech.
Kapela se do studia teda vrátila znovu a v roce 2005 poctila svět albem Party Animals. Vylepšila svoji homosexuální image, i když už jsem si myslel že to smad ani úychlynější být nemůže.. Může!
Co se jejich budoucnosti týče, sledujte novinky ;). Doufám že jim jejich vražedné pracovní tempo vydrží a Hank nesklouzne k drogám.
V polovině roku 2007 vychází album Retox, s poněkud překvapujícím zvukem, který se zase vzdálil ještě více punku.
Jméno kapely
Na začátku jejich historie byly ve hře 2 jména. Nazi Penis (Nacistické penisy) a Turbonegro (Turbo černoch). Kapela se rozhodla pro Turbonegro, protože měli pocit, že s názvem Nazi Penis nikdy neseženou nahrávací smlouvu. Kapela byla mnohokrát osočována z rasismu, i díky jejich fanklubům, Turbojugend, které mají až příliš podobný název s Hitler Jugend. Možná i proto že lokální vůdce musí mít titul po nějakém diktátorovy. Ovšem kapela se od rasismu naprosto distancovala a Turbojugend jsou antifašistickou a antixenofobní organizací.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Puckaa Puckaa | E-mail | 6. února 2008 v 20:24 | Reagovat

Jedna z mojich nejoblíbenějších kapel...  ^^

2 nebel(r) nebel(r) | Web | 3. ledna 2009 v 17:53 | Reagovat

jo miluju je:)hlavně album retox!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.